| Hosta | Angel Feathers |
| Status | registered |
| Originator(s) | Kevin Vaughn/AHS/Walek 2009 |
| Origin | ('William Lachman' x "sibling") selfed |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 43x89 cm (17x35 in.) |
| Leaf length x width | 18x11 cm (7x4 in.) |
| Vein pairs | |
| Leaf color | dark green,(yellow>cream) edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | good |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | 20" tall. Light shade. This 93 introduction ((H. 'William Lachman' x sibling) x self) from Master Breeder Dr. Kevin Vaughn, has dark green ruffled heavy substanced triangular leaves surrounded by nice creamy white margins. The upright spreading growth habit makes a fabulous 3' wide clump. The clumps are topped with purple flowers. Leaves are ruffled and dark green with creamy-white margins. Margin is gold in May and June, then changes to creamy white in July. |
| Sports | |
| Progeny | |