| Hosta | Aomori Gold Star |
| Status | registered |
| Originator(s) | Kimio Muroya/Mark Zilis 2009 |
| Origin | rectifolia sport |
| Size category | |
| Plant height x width | 40x80 cm (16x31 in.) |
| Leaf length x width | 18x9 cm (7x4 in.) |
| Vein pairs | 8-9 |
| Leaf color | (chartreuse>golden yellow),dark green edge |
| Variegation | medio |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 75 cm (30 in.) |
| Flower | purple |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | August - September |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | =rectifolia 'Aomori Gold Star'. Upright yellow leaves with a green edge. A sport of Tachi Giboshi (H. rectifolia) that Mark Zilis brought back from his trip to Japan in 2006. It has bright yellow 3 1/2" wide by 7" long leaves with dark green margins. It has an upright growth with purple flowers on 40" tall scapes. |
| Sports | 'Aomori Select' sport/gg |
| Progeny | |