| Hosta | Bulletproof |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mark Zilis/Spring Hill Nursery 2009 |
| Origin | 'Halcyon' sport |
| Size category | |
| Plant height x width | 45x75 cm (18x30 in.) |
| Leaf length x width | 18x13 cm (7x5 in.) |
| Vein pairs | 11-12 |
| Leaf color | blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | thick, corrugated, a bit wavy |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | limited/difficult |
| Pod | |
| Ploidy | 4-4-4 |
| Patents | |
| Info | Tardiana type. Tetraploid 'Halcyon'. Much thicker foliar substance than its mother plant, 'Halcyon'. Exhibits tetraploid properties. |
| Sports | |
| Progeny | |