| Hosta | Candle Glow |
| Status | registered |
| Originator(s) | Fairway Enterprises 1990 |
| Origin | 'Fascination' seedling |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 40x80 cm (16x31 in.) |
| Leaf length x width | 17x11 cm (7x4 in.) |
| Vein pairs | 8-10 |
| Leaf color | green,streaked,cream,yellow |
| Variegation | streaked, unstable |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 75 cm (30 in.) |
| Flower | lavender |
| Flower length | 6 cm (2.4 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | yes/breeder |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Streaked breeder:**** Streaked chartreuse, cream, yellow. Ivory-centered gold with green-gold edge. Slow. Morning sun. |
| Sports | |
| Progeny | 'Bold Eagle' seedling 'Superfection' seedling |