| Hosta | Carolina Blue |
| Status | registered |
| Originator(s) | Bob Solberg 2000 |
| Origin | 'Halcyon' x 'Riptide' |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 40x75 cm (16x30 in.) |
| Leaf length x width | 18x13 cm (7x5 in.) |
| Vein pairs | 8-9 |
| Leaf color | blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | ovate, heavy wax |
| Petiole | |
| Scape | blue |
| Scape height | 80 cm (31 in.) |
| Flower | pale lavender,tubular |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Beautiful color... a H. 'Halcyon' seedling that makes a medium-sized mound of light blue rounded leaves that hold their color through most of the season even in warmer climates. Light lavender flowers in July and August. A "blue" that will tolerate morning sun. |
| Sports | |
| Progeny | 'Smoke Signals' = 'Salute' x PP |