| Hosta | Citation |
| Status | registered |
| Originator(s) | Florence Shaw/Paul Aden 1980 |
| Origin | 'Vicki Aden' hybrid |
| Size category | small - medium |
| Plant height x width | 55x75 cm (22x30 in.) |
| Leaf length x width | 23x18 cm (9x7 in.) |
| Vein pairs | 9 |
| Leaf color | yellowish-green,cream edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | heavy, high sheen |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 45 cm (18 in.) |
| Flower | white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | 15" tall. Light Shade. This Paul Aden hybrid is one of my favorites and certainly one of his most distinctive introductions. The thick light green heart shaped leaves are surrounded by a very wide pure cream edge. In early summer, the 2' wide clumps are topped with light lavender flowers. Shiny green leaves with a cream margin and heavy substance. White flowers. Small flat mound of narrow chartreuse leaves with a white border. White flowers in July. Interesting specimen. Chartreuse to gold colored leaves with a white margin. Heavy sheen and substance. Leaves have a chartreuse center that changes to green as the season progresses and are surrounded by a creamy-yellow border which turns to white. Pale lavender flowers. |
| Sports | 'Excitation' sport/yy 'Ian Winslow' sport/yg |
| Progeny | |