| Hosta | Ebb Tide |
| Status | registered |
| Originator(s) | Ed Elslager 1997 |
| Origin | montana 'Aureomarginata' sport |
| Size category | medium - large |
| Plant height x width | 50x90 cm (20x35 in.) |
| Leaf length x width | 30x12 cm (12x5 in.) |
| Vein pairs | 10 |
| Leaf color | dark green,yellow edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | corrugated, ovate |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 85 cm (33 in.) |
| Flower | near white,lavender stripes,tubular |
| Flower length | 6.5 cm (2.6 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | A really different medium/large (20" high) upright plant with intensely courrugated dark green narrow heavily rippled yellow gold margined leaves that cascade downward. Miniature sport of H. montana 'Aureomarginata'. Sport from TC. A sport of H. montana 'Aureomarginata' with smaller leaves, green with a rippled yellow margin that streaks a bit into the center. The growth is upright and the leaves turn downward, giving the plant a cascading habit. Near-white flowers with lavender stripes. Picture one of the most popular hostas, H. montana 'Aureomarginata' and shrink the plant by 1/3 while adding heavy rippling to the leaves and you have Hosta 'Ebb Tide'. This stunning release from Michigan's Ed Elslager makes a 3' wide clump of pointed green leaves, each surrounded by a rippled golden border. In early summer, the clumps are topped with 3' scapes of pure white flowers. This is a truly unique clump that is certain to make a dazzling specimen in your garden. |
| Sports | |
| Progeny | |