| Hosta | Lakeside Prophecy Fulfilled |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mary Chastain 2006 |
| Origin | 'Lakeside Prophecy' sport |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 43x75 cm (17x30 in.) |
| Leaf length x width | 25x20 cm (10x8 in.) |
| Vein pairs | 13 |
| Leaf color | dark green,creamy white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | wavy, very corrugated |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 65 cm (26 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | A creamy streaked 'Lakeside Prophecy'. If you grow Prophecy then you will surly be anxious for its decorated version. Let your imagination add a nice yellow border to 'Lakeside Prophecy'. A white edged sport of the popular hosta 'Lakeside Prophecy', gorgeous green pebbled leaves with an irregular white margin. A garden favorite to all who have seen it. |
| Sports | 'Lakeside Fantasy Fulfilled' sport/os |
| Progeny | |