| Hosta | Lakeside Zinger |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mary Chastain 1998 |
| Origin | unknown |
| Pictures | |
| Size category | small |
| Plant height x width | 15x43 cm (6x17 in.) |
| Leaf length x width | 8x4 cm (3x2 in.) |
| Vein pairs | 3-4 |
| Leaf color | green,white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | wavy |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 45 cm (18 in.) |
| Flower | purple |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | 4-4-4 |
| Patents | |
| Info | Small. Deep green leaves have a wide white border enhanced by green dots in the white border. Vigorous, 1999 introduction. |
| Sports | 'Inkwell' sport/gg 'Lakeside Whizzit' sport/wg 'Lakeside Zing Zang' sport/o 'Lakeside Zinger Supreme' sport/os 'Zing a Little Zong' sport/gy 'Zing Me Yellow' sport/gy |
| Progeny | |