| Hosta | Pixie Vamp |
| Status | registered |
| Originator(s) | Dick & Jane Ward 1996 |
| Origin | 'Pinstripe' hybrid |
| Size category | mini |
| Plant height x width | 18x40 cm (7x16 in.) |
| Leaf length x width | 9x6 cm (4x2 in.) |
| Vein pairs | |
| Leaf color | green,(yellow>cream) edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 35 cm (14 in.) |
| Flower | purple |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Outstanding Dick & Jane Ward introduction; seedling of 'Pin Stripe'; becomes a low, dense mound of white-margined foliage. Heart-shaped leaves with a green center framed by a creamy-white border make a charming little clump topped with lavender flowers in July. Vigorous grower. |
| Sports | |
| Progeny | |