| Hosta | Rubies and Ruffles |
| Status | registered |
| Originator(s) | Randy Goodwin 2009 |
| Origin | unknown |
| Size category | |
| Plant height x width | 38x60 cm (15x24 in.) |
| Leaf length x width | 13x8 cm (5x3 in.) |
| Vein pairs | 6 |
| Leaf color | dark green,creamy white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | ruffled margin, a bit corrugated, a bit wavy |
| Petiole | red |
| Scape | dark purplish-red |
| Scape height | 90 cm (35 in.) |
| Flower | pale purple |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | August - September |
| Fertile | no |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | This stand up, stand out hybrid from Randy Goodwin flashes finery from the tips of its tri-color leaves right down to its scarlet petioles. A vase-shaped form says "va-va-va-voom" while crisply ruffled leaf edges add even more style to the colorful foliage. No doubt about it, H. 'Rubies and Ruffles' is high class all the way! |
| Sports | |
| Progeny | 'Kinley's Love' seedling |