| Hosta | Sara |
| Status | registered |
| Originator(s) | Bob Kuk 1994 |
| Origin | 'Rippling Waves' hybrid |
| Pictures | |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 43x60 cm (17x24 in.) |
| Leaf length x width | 23x18 cm (9x7 in.) |
| Vein pairs | 10-12 |
| Leaf color | golden yellow |
| Variegation | |
| Leaf | heavy, wavy, corrugated, a bit rippled margin |
| Petiole | |
| Scape | light green |
| Scape height | 65 cm (26 in.) |
| Flower | pale lavender,bell |
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Deep gold leaves of heavy substance are moderately wavy and rugose with prominent veins. Pale lavender flowers in mid-June. A 'Rippling Waves' hybrid. Named for Sara Duale. |
| Sports | 'Carried Away' sport/gy |
| Progeny | |