| Hosta | Valley's Cathedral |
| Status | registered |
| Originator(s) | Jeroen Linneman 2008 |
| Origin | pycnophylla x 'Temple Bells' |
| Size category | large |
| Plant height x width | 90x70 cm (35x28 in.) |
| Leaf length x width | 30x20 cm (12x8 in.) |
| Vein pairs | 9 |
| Leaf color | dark green |
| Variegation | |
| Leaf | wavy |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 90 cm (35 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | no |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Another pycnophylla hybrid. With big leaves and beautiful flowers. |
| Sports | |
| Progeny | |