| Hosta | Warwick Essence |
| Status | registered |
| Originator(s) | Gil Jones 1993 |
| Origin | 'Northern Halo' x plantaginea |
| Pictures | |
| Size category | large |
| Plant height x width | 60x135 cm (24x53 in.) |
| Leaf length x width | 30x25 cm (12x10 in.) |
| Vein pairs | 14-15 |
| Leaf color | blue |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 85 cm (33 in.) |
| Flower | white |
| Flower length | |
| Fragrant | very fragrant |
| Flowering period | July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | The blue-green leaves on this beauty are large, rather rounded, glossy and have great substance; the clump makes a great specimen and.....beautiful FRAGRANT white flowers. This new introduction from Gil Jones breeding program is a hosta breakthrough. The combination of H. sieboldiana 'Northern Halo' x H. plantaginea cross is a difficult match to make because of the distant relation of the two parents. The result was a wonderful blue-green H. sieboldiana-like leaf on a vigorously growing 54" wide clump. In early summer, the clumps are topped with 33" scapes of pure white fragrant flowers...what a hosta! |
| Sports | 'Essence of Paradise' sport/by 'Essence of Summer' sport/bb 'Essence of Sunshine' sport/yg 'Sweet Essence' sport/os |
| Progeny | |