| Hosta | Aardvark |
| Status | registered |
| Originator(s) | Dennis Savory 1991 |
| Origin | 'Aspen Gold' seedling |
| Size category | medium - large |
| Plant height x width | 50x130 cm (20x51 in.) |
| Leaf length x width | 23x20 cm (9x8 in.) |
| Vein pairs | 14-16 |
| Leaf color | chartreuse>golden yellow,green edge |
| Variegation | medio |
| Leaf | thick, rounded, acute tip, corrugated |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 58 cm (23 in.) |
| Flower | pale lavender,tubular |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Tokudama type. Irregular green edge, cupped. Gold leaves are cupped and heavily corrugated and are highlighted by a wide irregular green margin. Prefers up to 3/4 morning sun. Dark gold, yellow center with an irregular dark green margin, 1 inch wide. Leaves are puckered and quite rounded with an acute tip. |
| Sports | |
| Progeny | |