| Hosta | Abiqua Gold Shield |
| Status | registered |
| Originator(s) | Walden West 1987 |
| Origin | 'White Vision' seedling |
| Size category | medium - large |
| Plant height x width | 75x170 cm (30x67 in.) |
| Leaf length x width | 36x25 cm (14x10 in.) |
| Vein pairs | 14-15 |
| Leaf color | chartreuse yellow |
| Variegation | |
| Leaf | very corrugated, a bit cupped, held horizontally |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 80 cm (31 in.) |
| Flower | near white,bell |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Stays yellow. Yellow with green undertone; held horizontally; heavily rugose. |
| Sports | |
| Progeny | |