| Hosta | Ambrosia |
| Status | registered |
| Originator(s) | Bob & Nancy Solberg 2016 |
| Origin | 'Guacamole' sport |
| Size category | large |
| Plant height x width | 60x135 cm (24x53 in.) |
| Leaf length x width | 28x22 cm (11x9 in.) |
| Vein pairs | 13 |
| Leaf color | pale yellow,blue-green edge |
| Variegation | medio |
| Leaf | a bit wavy |
| Petiole | |
| Scape | greenish yellow |
| Scape height | 105 cm (41 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 7.5 cm (3 in.) |
| Fragrant | very fragrant |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | PPAF |
| Info | A heavily powdered 'Guacamole'. So cool on a hot summer day! Ambrosia is "the food of the gods" and this hosta is certainly good enough to eat. It is simply divine. It is a blue-margined, light yellow-centered sport of my own 'Guacamole' that performs just as well in the garden, making a large clump that enjoys bright light. Like ambrosia it is fragrant and may also have the same mythological healing powers. This hosta is close to perfection. |
| Sports | 'Blue Perfection' sport/bb 'Twice as Nice' sport/yb |
| Progeny | |