| Hosta | Antoinette |
| Status | registered |
| Originator(s) | Bob Kuk 2000 |
| Origin | 'Squire Rich' sport |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 50x60 cm (20x24 in.) |
| Leaf length x width | 22x18 cm (9x7 in.) |
| Vein pairs | 8-10 |
| Leaf color | dark green,greenish-yellow edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 70 cm (28 in.) |
| Flower | dark lavender,tubular |
| Flower length | 3 cm (1.2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | yes |
| Pod | red striped |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | It is a sport of 'Squire Rich'. Green center with a narrow white edge, some white streaking along the mid rib from the petiole. Leaves emerge a lighter green, turning darker with the season. Some undulations of the edges of the leaves. Dark green leaves with a variable greenish-gold margin are dull above and very shiny below. Tubular dark lavender flowers in July. Y2K registration, A 'Squire Rich' sport. |
| Sports | |
| Progeny | |