| Hosta | Archangel |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mark Zilis 2003 |
| Origin | 'Halo' sport |
| Size category | large |
| Plant height x width | 50x145 cm (20x57 in.) |
| Leaf length x width | 22x18 cm (9x7 in.) |
| Vein pairs | 12 |
| Leaf color | chartreuse>pale yellow |
| Variegation | lutescent |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 70 cm (28 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | ='Golden Halo'. All gold sport of H. 'Halo'. Large, chartreuse to green leaves. It is a mutation of 'Halo'. Attractive all-gold foliage; dense mounder; pale lavender flowers. |
| Sports | |
| Progeny | |