| Hosta | Banyai's Dancing Girl |
| Status | registered |
| Originator(s) | Pauline Banyai 1987 |
| Origin | 'Blue Boy' seedling |
| Size category | small - medium |
| Plant height x width | 40x100 cm (16x39 in.) |
| Leaf length x width | 14x11 cm (6x4 in.) |
| Vein pairs | 11 |
| Leaf color | gray-green |
| Variegation | |
| Leaf | a bit cupped, heart-shaped |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 55 cm (22 in.) |
| Flower | light lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Intense grey blue heart shaped leaves with a white back. Forms a tight clump. Cupped. Lavender flowers. A small blue grey leaf. Tight clumping habit. Blue-gray, slightly cupped, heart-shaped leaves; lavender flowers. A hybrid of H. Blue Boy, this hosta boasts slender heart shaped (5"x3") frosty blue-green leaves. The dewey appearance of this neat and thick clumping hosta makes it a show stopper! 12"x18". Blooms lavender. Shade to 1/2 sun. Growth rapid. Heart shaped, blue/gray leaves on a compact mound. Medium, intense blue-gray leaves, slightly cupped. Light lavendar flowers in July and August. Fast multiplier. Banyai's Dancing Girl is a small to medium pruinose blue-green flat leafed hosta. Leaves are 3 inches wide by 4 inches long with 7 pairs of veins. Will grow to 18 inches in diameter and 12 inches high. Scapes are 18 inches tall with bell shaped lavender blooms. |
| Sports | |
| Progeny | |