| Hosta | Big Boy |
| Status | registered |
| Originator(s) | Lucy Simpers 1980 |
| Origin | montana seedling |
| Size category | very large |
| Plant height x width | 100x180 cm (39x71 in.) |
| Leaf length x width | 42x32 cm (17x13 in.) |
| Vein pairs | 18-21 |
| Leaf color | green |
| Variegation | |
| Leaf | thick |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 105 cm (41 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Registered as a montana hybrid, similar to montana f. macrophylla, possibly a bit larger. Medium green leaves, deeply veined, forming a huge mound. Pale lavender to white flowers. Medium green leaves with deeply impressed veins; white flowers. Furrowed rugose. Giant forest green plant originated by Lucy Simpers, white flowers, Montana parentage, spectacular specimen. A large plant with forest green leaves, deeply impressed veins. The leaves have an incredibly graceful habit. White flowers. |
| Sports | |
| Progeny | |