| Hosta | Bill Dress's Blue |
| Status | registered |
| Originator(s) | W. Dress,/M. Tobey/Steve Chamberlain 1999 |
| Origin | unknown |
| Size category | mini |
| Plant height x width | 7x23 cm (3x9 in.) |
| Leaf length x width | 7x5 cm (3x2 in.) |
| Vein pairs | 6 |
| Leaf color | blue>blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | ovate, flat base |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 45 cm (18 in.) |
| Flower | lavender,striped,bell |
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Seedling from one of the very first AHS seed exchanges. Has been around in rock gardening culture for years and years. A slightly stoloniferous blue mini that makes a platter-shaped clump. Lavender flowers. Fertile. This is a vigorous, ground-hugging miniature. It emerges blue and becomes blue-green by midsummer. This plant is smaller and more vigorous than H. 'Blue Moon' and H. 'Blue lce', although not quite as blue. The leaf has a pronounced heart shape and the scapes are straight and floriferous with light lavender blooms. A seedling of unknown parentage. |
| Sports | 'Country Mouse' sport/bw |
| Progeny | 'Little Green Griffonage' seedling |