| Hosta | Blue Pebbles |
| Status | registered |
| Originator(s) | Herb & Dorothy Benedict/Rod Kuenster/AHS 2010 |
| Origin | unknown |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 35x85 cm (14x33 in.) |
| Leaf length x width | 16x15 cm (6x6 in.) |
| Vein pairs | 11-13 |
| Leaf color | blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | corrugated, nround, a bit cupped, a bit folded |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 50 cm (20 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | TF3. |
| Sports | |
| Progeny | |