| Hosta | Cleopatra |
| Status | not registered |
| Originator(s) | Robert Harris |
| Origin | 'Fortunei' sport |
| Size category | medium - large |
| Plant height x width | 45x125 cm (18x49 in.) |
| Leaf length x width | 25x17 cm (10x7 in.) |
| Vein pairs | |
| Leaf color | green,(yellow>creamy white) edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | glossy |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 100 cm (39 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Vigorous 'Fortunei' that has gold edged green leaves with streaks. Medium to large green hosta with a gold edge with streaks, edge turns creamy white as season progresses. Vigorous grower. Creamy margined, 'Fortunei'-type sport developed in the 1990s. |
| Sports | |
| Progeny | |