| Hosta | Cloudburst |
| Status | registered |
| Originator(s) | Doug Beilstein/Mark Zilis 2006 |
| Origin | 'Glory' seedling |
| Size category | medium - large |
| Plant height x width | 40x85 cm (16x33 in.) |
| Leaf length x width | 22x18 cm (9x7 in.) |
| Vein pairs | |
| Leaf color | blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | thick, corrugated |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | pale purple |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Unruly, thick, blue-green foliage turning a rich, shiny, dark green by mid-summer. |
| Sports | 'Cloudburst streaked' sport/os |
| Progeny | |