| Hosta | Dear Heart |
| Status | registered |
| Originator(s) | Eldren Minks 1975 |
| Origin | nakaiana x 'Blue Boy' |
| Size category | small - medium |
| Plant height x width | 30x30 cm (12x12 in.) |
| Leaf length x width | 12x9 cm (5x4 in.) |
| Vein pairs | 9-11 |
| Leaf color | blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 45 cm (18 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | ='Dear Hearts'. A large 'Blue Cadet'. Medium, heart shaped blue-green leaves, flowers light lavendar in July. |
| Sports | |
| Progeny | 'Bon Voyage' = 'Tokudama' x PP |