| Hosta | Decorata |
| Status | registered |
| Originator(s) | Japan/Liberty Hyde Bailey 1930/AHS 2002 |
| Origin | unknown |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 38x105 cm (15x41 in.) |
| Leaf length x width | 17x10 cm (7x4 in.) |
| Vein pairs | 5-7 |
| Leaf color | dark green,white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 75 cm (30 in.) |
| Flower | purple |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | August |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | 2-2-2 |
| Patents | |
| Info | ='Thomas Hogg'. ='Otafuku Giboshi'. As the story goes, Thomas Hogg imported it in North America (1875) after obtaining it from street vendors in Yokohama. JN: Otafuku Giboshi = "moon-faced (rounded) hosta". Leaves have blunt-pointed tips, green with a white margin; purplish-lilac flwrs. It is probably the first hosta to come directly from Japan into the United States. Moderately stoloniferous, a single plant will in time spread into large colonies. Its species epithet was derived from decorus = nice, ornate. (Plant 18x12) Also known as 'Thomas Hogg', it has blunt tipped dark green leaves with white margins. Somewhat stoloniferous. Purple flowers. 10-75% shade. |
| Sports | 'Decorata Normalis' sport/gg 'Spring Sensation' sport/yy |
| Progeny | 'Belle Robinson' seedling 'Betsy King' = PP x sieboldii 'Betty Hill' seedling 'Dorothy ' = PP x 'Fortunei' 'Goddess of Athena' selfed 'Pancakes' = PP x plantaginea |