| Hosta | Emerald Gem |
| Status | registered |
| Originator(s) | David Stone/Pete Ruh 1991 |
| Origin | unknown |
| Size category | mini - small |
| Plant height x width | 23x64 cm (9x25 in.) |
| Leaf length x width | 10x7 cm (4x3 in.) |
| Vein pairs | 7 |
| Leaf color | dark green |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | purple |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | ="DSM #8". H. nakaiana origin strongly suspected. A rare gem of a Hosta! Very small, dark emerald green leaves. Clumps rapidly. Lavender flowers on 9" bloom scapes. |
| Sports | |
| Progeny | |