| Hosta | Fall Dazzler |
| Status | registered |
| Originator(s) | Japan/Mark Zilis 2009 |
| Origin | 'Urajiro Izu Iwa' seedling |
| Size category | |
| Plant height x width | 20x43 cm (8x17 in.) |
| Leaf length x width | 13x6 cm (5x2 in.) |
| Vein pairs | 7 |
| Leaf color | green,white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | lanceolate |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 30 cm (12 in.) |
| Flower | deep purple,tubular |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | September - October |
| Fertile | |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Wild collected form of H. longipes. Late flowering. |
| Sports | 'Fall Splendor' sport/gg |
| Progeny | |