| Hosta | Flemish Sky |
| Status | registered |
| Originator(s) | Danny Van Eechaute 2004 |
| Origin | unknown |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 21x40 cm (8x16 in.) |
| Leaf length x width | 12x7 cm (5x3 in.) |
| Vein pairs | 7-8 |
| Leaf color | blue |
| Variegation | |
| Leaf | a bit cupped, wavy |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 50 cm (20 in.) |
| Flower | |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | August - September |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Very attractive "whitish" blue color. Probably a 'Salute' seedling. |
| Sports | 'Flemish Clouds' sport/os 'Iron Sky' sport/bb |
| Progeny | 'Asian Sunbird' seedling |