| Hosta | French Quarter |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mark Zilis/J. Boyden 2009 |
| Origin | 'Cajun Sunrise' sport |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 43x90 cm (17x35 in.) |
| Leaf length x width | 20x18 cm (8x7 in.) |
| Vein pairs | 15 |
| Leaf color | golden yellow>>chartreuse |
| Variegation | viridescent |
| Leaf | good |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Unique change of golden colors through mid-season: starts off gold in the spring, developing into a rich orange-gold parading to chartreuse by mid-season. Sport of 'Cajun Sunrise'. |
| Sports | |
| Progeny | |