| Hosta | Frensham Red Lime Cordial |
![]()
|
| Status | registered |
![]()
|
| Originator(s) | June Colley & John Baker 2020 |
![]()
|
| Origin | (pycnophylla x longipes) x longipes |
![]()
|
| Size category | |
![]()
|
| Plant height x width | 45x75 cm (18x30 in.) |
![]()
|
| Leaf length x width | 17x11 cm (7x4 in.) |
![]()
|
| Vein pairs | 8 |
![]()
|
| Leaf color | |
![]()
|
| Variegation | |
![]()
|
| Leaf | a bit wavy |
![]()
|
| Petiole | red-brown |
![]()
|
| Scape | dark purple, recumbent |
![]()
|
| Scape height | 35 cm (14 in.) |
![]()
|
| Flower | deep purple,bell |
![]()
|
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
![]()
|
| Fragrant | N |
![]()
|
| Flowering period | July - August |
![]()
|
| Fertile | no |
![]()
|
| Pod | |
![]()
|
| Ploidy | |
![]()
|
| Patents | |
![]()
|
| Info | Open clump of dark reddish brown petioles, purple recumbent scapes and deep purple flowers contrast well with the limey green leaves. |
![]()
|
| Sports | |
![]()
|
| Progeny | |
![]()
|