| Hosta | Frilly Fantasy |
| Status | registered |
| Originator(s) | Ed Schulz 2016 |
| Origin | unknown |
| Size category | small |
| Plant height x width | 18x30 cm (7x12 in.) |
| Leaf length x width | 13x6 cm (5x2 in.) |
| Vein pairs | 8-9 |
| Leaf color | greenish-yellow |
| Variegation | |
| Leaf | twisted, wavy |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 45 cm (18 in.) |
| Flower | pale lavender,striped |
| Flower length | 2 cm (0.8 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Highly rippled and serrated leaf edge. Color lightens with sun exposure. Heart-shaped, yellow leaves with a ruffled and serrated margin. Small frosty gold by mid season. Nice twisted and rippled leaves. |
| Sports | |
| Progeny | |