| Hosta | Giantland Mouse Cheese |
| Status | registered |
| Originator(s) | Jeff Miller/Terri Meyer/Mark Zilis 2011 |
| Origin | 'Blue Mouse Ears' seedling |
| Size category | small |
| Plant height x width | 10x30 cm (4x12 in.) |
| Leaf length x width | 7x6 cm (3x2 in.) |
| Vein pairs | 7-8 |
| Leaf color | chartreuse>golden yellow |
| Variegation | |
| Leaf | thick, a bit wavy, corrugated |
| Petiole | |
| Scape | yellow |
| Scape height | 20 cm (8 in.) |
| Flower | pale purple |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Another outstanding gold-leaved seedling out of 'Blue Mouse Ears' from Jeff Miller and Terri Meyer. Bright gold all season long. It comes out chartreuse and turns gold over the spring season. |
| Sports | |
| Progeny | |