| Hosta | Green Gold |
| Status | registered |
| Originator(s) | Carl Mack/Bob Savory/AHS 1986 |
| Origin | 'Fortunei' sport |
| Size category | medium - large |
| Plant height x width | 50x80 cm (20x31 in.) |
| Leaf length x width | 18x13 cm (7x5 in.) |
| Vein pairs | 8-10 |
| Leaf color | dark green,cream edge |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 85 cm (33 in.) |
| Flower | lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | |
| Fertile | limited/difficult |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | ='Fortunei Green Gold'. ='Greengold'. ='Mack #22'. ='Mackwood 22'. Large green leaves w/yellow margins that fade to cream; lav. flowers. Fortunei type. Dark glossy green leaves with creamy yellow border, turning white in summer. Lavender flowers. Dark green ovate leaves with creamy yellow border. Lavender flowers late July-August. Very sun tolerant. The large, dark green pointed leaves have a nice, tidy, border of yellow fading to cream. Lavender flowers. Dark green w. clean gold borders; hardy, distinctive; very worthy. |
| Sports | 'Green Gold Green' sport/gg 'Noah's Rainbow' sport/o |
| Progeny | 'Black Hills' hybrid 'Bold One' = 'Robusta Variegated form' x PP 'Edge Of Night' = PP x 'Halcyon' 'Nightcrawler' = PP x 'Blue Dimples' |