| Hosta | Green Sheen |
| Status | registered |
| Originator(s) | Paul Aden 1978 |
| Origin | 'Green Wedge' x 'Chartreuse Wedge' |
| Size category | very large |
| Plant height x width | 75x140 cm (30x55 in.) |
| Leaf length x width | 38x25 cm (15x10 in.) |
| Vein pairs | 14-15 |
| Leaf color | green |
| Variegation | |
| Leaf | heavy, waxy, shiny |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 120 cm (47 in.) |
| Flower | white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Very heavy substance. Waxy sheen. Intensely green leaves. Near-white flowers in August. One of the best shiny green leaved ones. Large green leaves having a waxy sheen, heavy substance and white flowers. Very large unusual waxy pale green leaves. Forms a huge plant, excellent as a specimen. White flowers. Huge mound of satiny leaves of rich green, glaucous undersides, gracefully wavy margins. This is such a fine plant, it amazes me how it is so often overlooked. Lavender flowers on tall scapes. Large plant with heavy textured lustrous green leaves. Foliage wavy, pale lavendar flowers. |
| Sports | |
| Progeny | 'Delta Queen' = PP x 'June' 'Little Sheen' hybrid |