| Hosta | Happy Valley |
| Status | registered |
| Originator(s) | Bill & Eleanor Lachman 1995 |
| Origin | 'P14-3' x hypoleuca |
| Size category | medium - large |
| Plant height x width | 46x125 cm (18x49 in.) |
| Leaf length x width | 23x13 cm (9x5 in.) |
| Vein pairs | |
| Leaf color | dark green,white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | glossy, wavy |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | pale purple |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | August - September |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Shiny green, white edge. Shiny long tapered leaf. Blue green center with a clear white margin. A glaucous back and a wavy edge. Lachman hybrid from the 1990s that is still rare in collections and nurseries. Possibly the best white-edged hosta you've never grown. |
| Sports | 'Happy Valley Supreme' sport/os |
| Progeny | |