| Hosta | Harvest Dandy |
| Status | registered |
| Originator(s) | Alex Summers 1986/Pete Ruh 1997 |
| Origin | longipes seedling |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 40x120 cm (16x47 in.) |
| Leaf length x width | 30x15 cm (12x6 in.) |
| Vein pairs | 10 |
| Leaf color | green |
| Variegation | |
| Leaf | thick, shiny, a bit wavy |
| Petiole | |
| Scape | dark purple |
| Scape height | |
| Flower | pale purple |
| Flower length | 6 cm (2.4 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | September |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Glossy green narrow leaves; white flowers on a dark burgundy scape. Glossy green leaves, broadly lanceolate, contrast nicely with the burgundy base of the petioles and the dark burgundy flower scape. A real dandy! White flowers. This H. longipes hybrid from Alex Summers has always been a standout in our garden for late season interest. The large pointed and shiny, tropical looking, green leaves arch outwards to form a 30" wide clump. In late summer, the clumps are topped with lavender flowers on 18" tall scapes. One of our most slug-proof Hostas owing to its H. longipes parentage. Leathery, pointed and shiny leaves have a pleasant arching habit. Flowers in late summer with lavender flowers on dark, dramatic burgundy, 18" tall flowerscapes. Dark green leaves and lavender flowers. |
| Sports | |
| Progeny | 'Connecticut River' = PP x 'Blue Blush' 'Green Nature Lady' = PP x 'Potomac Pride' |