| Hosta | Ivory Tower |
| Status | registered |
| Originator(s) | Dick & Jane Ward 1996 |
| Origin | 'Sagae' hybrid |
| Size category | large |
| Plant height x width | 85x170 cm (33x67 in.) |
| Leaf length x width | 30x28 cm (12x11 in.) |
| Vein pairs | 14 |
| Leaf color | golden yellow |
| Variegation | |
| Leaf | twisted, corrugated |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 110 cm (43 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | 4.5 cm (1.8 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | This towering seedling from the Wards resembles a gold version of its classic parent, 'Sagae'. Broad, wavy leaves are strongly veined and glossy. The heavy foliage forms a stately, vase shaped mound about 30" tall and 60" across that blooms with near white, fertile flowers in early summer. Hosta 'Ivory Tower' excels as a background or specimen plant, and brings some drama to the garden |
| Sports | |
| Progeny | |