| Hosta | Jabulani |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mark Zilis 2010 |
| Origin | 'Rich Uncle' sport |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 45x100 cm (18x39 in.) |
| Leaf length x width | 23x18 cm (9x7 in.) |
| Vein pairs | 11-12 |
| Leaf color | golden yellow,green edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | wavy, corrugated |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 75 cm (30 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | 2013 MRHS Convention hosta in Lisle, IL. |
| Sports | |
| Progeny | |