| Hosta | Kingwood Center |
| Status | registered |
| Originator(s) | Charles Applegate/Kingwood Center 1993 |
| Origin | (x 'Frances Williams') sport |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 60x115 cm (24x45 in.) |
| Leaf length x width | 27x20 cm (11x8 in.) |
| Vein pairs | 14-15 |
| Leaf color | golden yellow,dark green edge |
| Variegation | medio |
| Leaf | corrugated, cupped |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 43 cm (17 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | |