| Hosta | Lady Guinevere |
| Status | registered |
| Originator(s) | Gerard Heemskerk 2005 |
| Origin | 'Elisabeth' sport |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 35x75 cm (14x30 in.) |
| Leaf length x width | 18x8 cm (7x3 in.) |
| Vein pairs | 9-10 |
| Leaf color | greenish-yellow>golden yellow>creamy yellow,dark green edge |
| Variegation | medio |
| Leaf | wavy edge |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 50 cm (20 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | PP15591,EUPBR17903#Terminated |
| Info | PP15591 (22/2/2005) as 'Lady Guineverre'. From Holland: a sport of H. 'Elisabeth' with gold-centered leaves, really nice! Topped with pale lavender flowers midsummer. Heavily variegated and furrowed foliage, large number of flowers, narrow dark green margins. |
| Sports | |
| Progeny | |