| Hosta | Lakeside Circle O |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mary Chastain 2005 |
| Origin | 'Lakeside Cupcake Streaked' hybrid |
| Size category | small |
| Plant height x width | 10x30 cm (4x12 in.) |
| Leaf length x width | 10x8 cm (4x3 in.) |
| Vein pairs | 8 |
| Leaf color | blue-green,yellow edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | corrugated |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 30 cm (12 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | This small blue-green is lightly cupped. Its round leaf is circled in yellow. This hosta forms a low, neat compact plant. Just the thing for a really great border. |
| Sports | |
| Progeny | |