| Hosta | Lakeside Shockwave |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mary Chastain 2001 |
| Origin | unknown |
| Size category | |
| Plant height x width | 45x75 cm (18x30 in.) |
| Leaf length x width | 30x20 cm (12x8 in.) |
| Vein pairs | 12 |
| Leaf color | green,yellow edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | a bit rippled margin, wavy, |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 65 cm (26 in.) |
| Flower | pale purple,bell |
| Flower length | 6 cm (2.4 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June |
| Fertile | no |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | You will like this addition to the green-bordered plants. Nice substance, good color and form. Low flower scapes with orchid flowers |
| Sports | |
| Progeny | |