| Hosta | Lakeside Swan Pon |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mary Chastain 2001 |
| Origin | unknown |
| Size category | large |
| Plant height x width | 60x110 cm (24x43 in.) |
| Leaf length x width | 38x20 cm (15x8 in.) |
| Vein pairs | 12 |
| Leaf color | green,creamy white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | very shiny, a bit wavy, a bit corrugated, lance |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 80 cm (31 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 6 cm (2.4 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Large upright green has a ruffled white edge. Named because the leaf reminds me of a swan floating on water. |
| Sports | |
| Progeny | |