| Hosta | Li'l Ruffian |
| Status | registered |
| Originator(s) | Don Dean 2022 |
| Origin | ('Hideko Tajima' x "unnamed sdl") x 'Chabo Unazuki' |
| Size category | mini |
| Plant height x width | 10x23 cm (4x9 in.) |
| Leaf length x width | 8x4 cm (3x2 in.) |
| Vein pairs | 4-5 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | deep purple red |
| Scape height | 18 cm (7 in.) |
| Flower | lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | True miniature with folded twisty leaves of heavy substance. |
| Sports | |
| Progeny | |