| Hosta | Little Treasure |
| Status | registered |
| Originator(s) | Jan van den Top/Danny Van Eechaute 2008 |
| Origin | 'Little Jay' sport |
| Size category | small |
| Plant height x width | 15x28 cm (6x11 in.) |
| Leaf length x width | 12x5 cm (5x2 in.) |
| Vein pairs | 4-5 |
| Leaf color | creamy white,blue-green edge |
| Variegation | medio |
| Leaf | good, lance |
| Petiole | |
| Scape | creamy white |
| Scape height | 35 cm (14 in.) |
| Flower | lavender,tubular |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | 4-2-2 |
| Patents | PP21210,EUPBR32892 |
| Info | PP21210, EUPBR32892. This is a sport from H. 'Little Jay' with a very wide blue-green border that gives the plant a totally different look. Again, we have good substance and excellent vigor. Lavender flowers are held on pale scapes that compliment the clump. |
| Sports | |
| Progeny | |