| Hosta | Majestic |
| Status | registered |
| Originator(s) | Randy Goodwin 2005 |
| Origin | (x 'Splashed Leather') x 'Yellow Splash' |
| Size category | |
| Plant height x width | 45x120 cm (18x47 in.) |
| Leaf length x width | 20x13 cm (8x5 in.) |
| Vein pairs | 8 |
| Leaf color | dark green,white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 150 cm (59 in.) |
| Flower | |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | A bold dark green contrasting with wide white borders on a very shiny leaf blade. Has been described as "like a 'Yellow Splash Rim' on steroids." |
| Sports | |
| Progeny | |