| Hosta | Marquis |
| Status | registered |
| Originator(s) | Bob Savory 1982 |
| Origin | nakaiana seedling |
| Size category | small - medium |
| Plant height x width | 30x90 cm (12x35 in.) |
| Leaf length x width | 13x9 cm (5x4 in.) |
| Vein pairs | 9 |
| Leaf color | green |
| Variegation | |
| Leaf | ruffled, a bit corrugated |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 50 cm (20 in.) |
| Flower | lavender,bell |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Medium green heart shaped leaves with wavy edges. Lavender flowers. Beautiful ruffled heart-shaped leaves; very heavy bloomer. Fast grower. Unusual bicolor bloom. H. nakaiana hybrid. |
| Sports | |
| Progeny | |