| Hosta | Mercy Me |
| Status | registered |
| Originator(s) | Harold McDonell 2021 |
| Origin | (('Marilyn Monroe' x 'Maekawa') x ('One Man's Treasure' x 'Gilt by Association')) x kiyosumiensis |
| Size category | |
| Plant height x width | 43x94 cm (17x37 in.) |
| Leaf length x width | 23x13 cm (9x5 in.) |
| Vein pairs | 9-11 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 61 cm (24 in.) |
| Flower | |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Wildly unruly dark green leaves with prominent mid-rib humps and long twisted tips. |
| Sports | |
| Progeny | |